Maj nejm iz
13. 07. 2010| Rosita Ciglerová
13. 07. 2010| Rosita Ciglerová
Studium jazyka zkrátka není jako jízda na kole, kterou zvládnete bez tréninku i po mnoha a mnoha letech. Jednotlivá cizí slovíčka mají nepříjemnou vlastnost, dokážou vyprchat stejně rychle jako bublinky z otevřené láhve sodovky
Co si s tím počít? To je docela jednoduché. Nestačí tedy jen pár let jazyk studovat a pak po zbytek života mávat vysvědčením o absolvování výuky. Důležité je neustále se jazykově vzdělávat, stejně jako se snažit naučené i aktivně používat. Kdysi by to asi představovalo velký problém, ale dnes, v době nepřetržitého rozmachu komunikačních technologií, je to jednodušší než si např. vybrat slušivý oděv.
A proč bychom se měli stále jazykově vzdělávat? Jednak proto, protože opakování je matka moudrosti, ale určitě také proto, abychom získávali nové znalosti tak, jak se mění situace a obory, kde bychom je mohli použít. Sami víte, že i v rodném jazyce je občas obtížné porozumět určité problematice. Tak vás i práce nebo koníček může přivést k terminologii, kterou jste ve škole neprobírali. Dost možná na těchto znalostech budou záviset i vaše šance nejen získat, ale také si udržet své zaměstnání nebo úspěšnost v podnikání v novém oboru. Nikdo není dokonalý ani ve svém mateřském jazyce, tak proč by tomu mělo být jinak u jazyka cizího. I když třeba momentálně nemůžete využít svých již dosažených znalostí ve své profesi, vzdělávejte se jazykově dál třeba jen proto, že budete moci komunikovat s přáteli ze zahraničí.
A když nemám přátele v zahraničí, k čemu mi to bude? Budete si moci v cizím jazyce přečíst spoustu zajímavostí v dané mutaci. Nebudete závislí na tom, co vám kdo přeloží. Budete moci sledovat vývojové trendy ve svém oboru. Budete moci cestovat do vybraných destinací bez jazykových barier. V neposlední řadě budete dělat něco sami pro sebe a bude-li to v zájmu vašeho „chlebodárce“, pak náklady na vaše vzdělávání ponese někdo jiný. Od vás se očekává, že investujete svůj čas a vůli. A to se přeci vždycky vyplatí…